Prywatny dom opieki – czy naprawdę jest się czego obawiać?

Artyści z Kabaretu Starszych Panów śpiewali niegdyś, że „wesołe jest życie staruszka”. Rzeczywistość jednak niestety często weryfikuję tą optymistyczną wizję. Wiele osób musi zmagać się ze swoimi ograniczeniami fizycznymi, psychicznymi, złą sytuacją materialną, samotnością i brakiem wystarczającej uwagi ze strony najbliższych członków rodziny. Dla ludzi z tak ciężkim bagażem doświadczeń prywatny dom opieki może okazać się spokojną przystanią na jesień życia.

Szanujmy seniorów, ale również i siebie samych

Wiele osób uważa, że dzieci, posyłając swoich rodziców do domów spokojnej starości, okazuje im brak zainteresowania. Rzekomo chodzi o szybkie rozwiązanie „problemu”, jakim jest senior w rodzinie. Takie przypadki na pewno się zdarzają, jednak rzeczywistość przeważnie wygląda zupełnie inaczej. Często rodzina nie jest w stanie po prostu sprawować opieki nad coraz słabszym członkiem rodziny. Zapominamy o tym, że każdy z nas ma swoje życie rodzinne. Niektórzy po prostu nie mają czasu, pieniędzy, siły lub wystarczających umiejętności do tego, by zajmować się starszą osobą.

Odciążenie dla seniora i jego bliskich

Kierując naszego bliskiego do prywatnego domu opieki, zapewniamy mu kompetentną opiekę lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Załatwianie takich usług indywidualnie jest niezwykle trudne i kosztowne. Poza tym, senior siedzący ciągle w domu rodzinnym jest praktycznie odcięty od świata. W prywatnym domu opieki ma za to szansę poznać ludzi, którzy znajdują się w takim położeniu jak on. To sprawia, że między pensjonariuszami wywiązuje się nić porozumienia i wzajemnie przywiązanie, pozwalające na zminimalizowanie poczucia samotności. Ponadto, odciążona rodzina, będzie miała więcej czasu i prawdopodobnie również więcej chęci na odwiedzanie swojego bliskiego. Ponadto, bardzo często osoby starsze mówią, że nie chcą być balastem dla dzieci. Znajdując się w bezpiecznym ośrodku, nie będą zatem się czuły, jak piąte koło u wozu swojej rodziny.

Środowisko przyjazne ludziom w podeszłym wieku

Senior przebywający w prywatnym domu opieki ma szansę odpocząć i oderwać się od problemów codziennego życia. Pozwala mu to na spokojne i radosne przeżycie jesieni życia. Bez wątpienia jest to również czynnik, który pozwoli mu żyć dłużej i czerpać więcej radości z codzienności. Na to właśnie zasługują osoby starsze – odpoczynek i opiekę. Na pewno nie zasługują na samotność, ale w środowisku, które składa się z osób w podobnym wieku i sytuacji, jej odczuwanie jest raczej mało prawdopodobne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine + sixteen =